چهارشنبه, 13 فروردين 1399
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ 
  • تعداد بازدید : 2536
در راستای همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت گرفت:
تعیین مختصات دقیق ایستگاه های سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاك كشور توسط سازمان نقشه برداری كشور
در راستای همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تعیین مختصات دقیق ایستگاه های سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توسط اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور صورت گرفت.

در راستای همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تعیین مختصات دقیق ایستگاه های سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توسط اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، به نقل از اداره ژئودزی و ژئودینامیک(مدیریت ژئودزی و نقشه برداری زمینی)درراستای همکاری بین این دو سازمان مختصات 143 ایستگاه سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در چندین بازه زمانی به روزرسانی و در چارچوب مختصات مرجع جهانی ITRF2014 و همچنین در مبنای مسطحاتی ملی IRGD2010 محاسبه و ارائه شده است.

برای محاسبه مختصات ایستگاه ‌های سامانه شمیم در چارچوب مختصات مرجع جهانی ITRF2014، از نرم‌افزار GAMIT/GLOBK نسخه 10.7 با اتصال به 16 ایستگاه جهانی IGS و  ایستگاه های شبکه دائمی ژئودینامیک و GNSS ایران استفاده شده است.

همچنین محاسبه مختصات ایستگاه های سامانه شمیم در مبنای مسطحاتی ملی از استراتژی مشابه نحوه تعیین مختصات ایستگاه های شبکه‌ های مبنایی کشور در مبنای مسطحاتی ملی به کار گرفته شده است. در این روش مختصات نقاط در مبنای مسطحاتی ملی با اعمال پارامترهای ترانسفورماسیون و مدل تغییرشکل منطقه به مختصات حاصل از پردازش داده‌ها در چارچوب مختصاتی مرجع ITRF با استفاده از نرم‌افزار علمی GAMIT/GLOBK تعیین می‌شود.

شایان ذکر است شبکه ایستگاه ‌های دائمی ژئودینامیک و GNSS سازمان نقشه‌برداری کشور در سال 1383 ایجاد و فاز اول آن شامل 106 ایستگاه در اوایل دی ماه 1385 به بهره برداری رسید.

در سال 1392 سازمان نقشه‌برداری کشور، فاز دوم شبکه ایستگاه‌های دائمی را تکمیل و گزارش مربوط به نتیجه پردازش جدید 125 ایستگاه این شبکه را سال97 در چارچوب مختصات    ITRF2014   ارائه کرد.

گفتنی است یکی از مهمترین وظایف سازمان نقشه برداری کشور به عنوان نهاد سیاستگذار در امر تهیۀ نقشه و اطلاعات مکانی، ایجاد، حفظ و گسترش شبکه‌های مبنایی به عنوان چارچوب مرجع ملی برای تهیه نقشه‌های قابل اتصال از مناطق مختلف کشور، انجام پروژه‌های نقشه‌برداری، عمرانی، اکتشافی و بسیاری دیگر است. از این رو سازمان نقشه‌ برداری کشور از گذشته اقدام به ایجاد و گسترش شبکه‌های مبنایی ژئودزی، ترازیابی دقیق و گرانی‌سنجی با دقت و درجات مختلف در سطح کشور کرده است، بطوریکه امروزه تمامی نقشه‌ها و پروژه‌های نقشه‌برداری کشور با اتصال به این نقاط مبنایی تهیه می‌‌شوند.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش پوشش ماهواره‌های تعیین موقعیت، ایجاد شبکه ایستگاه‌های دائمی در کشورهای مختلف گسترش یافت.

شکل 1: پراکندگی شبکه ایستگاه‌های دائمی ژئودینامیک

 

 

شکل 2: پراکندگی 143 ایستگاه‌های سامانه شمیم در کشور

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0